Örthäxa i arbete
Nu i början av hösten är det den bästa tiden för örtmagi. Vi hittar örter för allt! Om det nu är för pengadrömmen, kärleken, jobbet eller hälsan, så hittar vi alltid en passande ört eller växt för att förstärka rökelsens, magins och ljusens makt. Försöker om möjlig även hitta en växt i passande färg. För lugnet, renandet och tryggheten blir det salvia, lavendel och en/både barr och bär. Enbäret sägs ju dessutom ge både lycka och förmögenhet. Lite rosenblad därtill för kärleken och smyg gärna ner lite kanel för pengarna.
Nu går det att slösa med rökelse för att få extra kraft när allt står i blom, så jag brukar använda en stor kittel eller järngryta och fylla på lite efter hand. Inga små fina rökelsesticks nu inte – de får vänta till vintertiden. Nu öser vi direkt ur naturens fulla skafferi och jag försöker alltid använda både torkade och nyplockade örter. Lägger också i lite tallkåda för röken.
Kommer just från rosrabatten med händerna fulla med Finlands vita ros , en buskros med stark doft och vilja. Säger att freden och familjen kommer först, där den står stadigt i jorden utan krusiduller och kämpar för för tryggheten och balansen i livet. En av de få ros sorterna som även torkad doftar ljuvligt.
Med rosendoft och magisk kärlek
Rosor och lavendel
En ängel i arbete
You May Also Like
Mot ett år fyllt av uppfyllda drömmar
December 27, 2023
Kristallernas mäktiga krafter
March 17, 2026