ärkeängel,  känslor,  ritual

Örtmagi och sejdkonst

En dag fylld av örtmagi, ritualer, levande ljus och manifestationer. En fredag när kraften, kärleken och  möjligheterna känns mäktiga! Idag styr planeten Venus tillsammans med ärkeängeln Uriel, med skydd från vår fornnordiska gudinna Freja. Glöm aldrig att vi med tankens kraft kan påverka våra liv, om vi föreställer oss våra önskningar som om de redan vore vår verklighet. Om vi inte ens själva tror på det vill uppnå, ja… vem skulle då tro på oss.

Nu brinner gröna ljus på seansbordet, stående på en mörkt djuprosa linneduk med kristaller runt ljusen. Vi har ju lyckoplaneten Jupiter i Kräftans tecken, där vi befinner oss nu, så tiden är rätt för kärlek, pengar och framgång i det mesta vi företar oss. Nämnde ju också ärkeängeln Uriel “Guds eld”, som ger oss stöd med sin visdom på fredagar. Allt för perfekt sejd/spådom och manifestation.

På bordet ligger doftande nyplockade örter – grönt betyder ju tillväxt, så det gröna används för att öka alla positiva energier för tur, kärlek, hälsa och rikedom/pengar. Där ligger salvia, mynta, rosmarin, timjan och basilika, alla nytorkade, tillsammans med en- och tallbarr för alla former av framtida förmögenhet. Även kristaller ligger där – Malakit, alltid för skydd, grön Aventurin som fixar balans, kärlek och pengar, Ametist för andlighet, Lapiz Lazuli stärker insikt och förståelse medan Akvamarinen visualiserar och ger koNtakt med det andliga, Granaten för materiell överlevnad, Karneol för livslust och sist men inte minst Citrin ör personlig kraft och koncentration. Samma kristaller jag mest  använder vid en chakrahealing.

Med ljus och kärlek!