Kristallernas mäktiga krafter
Vid ritualer och manifestationer under de olika månfaserna använder jag alltid kristaller. Även vid spådom ibland som förstärkare. Om möjligt är alltid en bergkristall med som förstärkare till andra kristaller och även för dess egen förmåga som healer och att balansera chakran. Den ger även skydd och sägs stärka immunförsvaret. Vid meditation förstärker den kontakten med vårt högre medvetande och vår intuition.
Nu inför nymånen perfekt tillsammans med månsten, ametist för andlig kontakt och citrin för framgång. Sedan kan vi naturligtvis lägga till egna favoriter. Dessa bär jag i min speciella nymånepåse ett par dagar före, undr och ett par dagar efter nymånen. Känns viktigt just vid nystarter. Som skydd bär jag själv alltid en silverring med en stor malakit och eftersom mycket händer just nu, ber jag också ärkeängeln Haniel, tillika mångudinna, om hälp.
Direkt under nymåneceremonin, den här gången i Fiskarnas tecken den 19 mars 2026 kl. 02.23 blir det också en hel rad personliga önskekristaller för ett bra avslut på det astrologiska året. Vi börjar ju det nya astrologiska året i Väduren, redan på lördag den 21 mars, med massor av nystarter. Det är dagen efter Vårdagjämningen, som ju i år kommer den 2o mars kl. 15.45.
Med ljus och kärlek
Svampar för nästan all magi
You May Also Like
Mot framtiden med spådom
June 20, 2026
Juli ormens månad
July 9, 2021