Midsommarnattens magiska mirakel
Snart är den här, årets mest “andliga” natt. Midsommarnatten när andarna, trollen, häxorna och alla andra dansar genom våra skogar och på våra ängar. Väggarna mellan världar verkar försvinna, så mediala tanter har bråda tider. Man får ta det med lite humor och iaf försöka göra det omöjliga möjligt. Men mycket är möjligt när vindarna vänder mot lycka och framgång.
Så säger åtminstone astrologin när rätt planeter är på lika rätt plats. Vi hade ju redan igår turplaneten Jupiter och kärlekens och pengarnas Venus tillsammans och nu går det vidare med Merkurius och Saturnus – förhandlingskonst med djup visdom, samma dag som den fornnordiske guden Odens starka kraft hjälper oss framåt. En bra dag för jobbintervjuer och förhandlingar.
Tiden så här runt midsommar är dessutom en fin tid för seanser och stilla, vackra möten med kära och nära som lämnat oss. Kanske har vi någon fråga eller vill ta ett sista varmt farväl, vända sorgen till att uppskatta vackra minnen och var säker – de på andra sidan vill oss väl och ofta dyker någon upp som skyddsängel. Själv känner jag alltid min trygge far vid min sida och med min mer kontroversiella mor pratar jag i tanken när åskan går.
Med ljus i sommartid
En smal månskära lyser
You May Also Like
Merkurius snart i retrograd
May 5, 2022
Mot ett år fyllt av uppfyllda drömmar
December 27, 2023