I ormarnas rike, så känns det ibland
I år känns det faktiskt så! De har tagit över växthuset och verandan framför huset. Brukar ha sådär 3 – 4 rätt stora huggormar och ett par mindre, men nu räknar jag ofta till över 10-talet varje dag. Speciellt då runt dammen, men även på terassen och trappan till ytterdörren. I många kulturer representerar ormen ondskan, medan den i andra är ett tecken på transformation och symboliserar nya liv genom att “ömsa” skinn så den gamla kroppen föryngras mot ett långt liv. Det skulle man kunna.
I Indien till exempel är ormen väktare av jordens skatter och där dyrkas ormarna och hålls levande i tempel. Guden Vishnu vilade till exempel på en orm. Jätteormar i Västafrika symboliserar regnets gåva och Buddha skyddades av en kobra. 0rmen kännetecknar läkekonstens gud i grekisk mytologi och i den keltiska traditionen förknippas ormen med läkande vatten och källor. Tänk på de två ormarna som slingrar sig runt en bevingad stav, Caduceus-staven som har blivit en symbol för hälsa och läkekonst.
Det finns väldigt många myter om ormar, men att ormen står för transformation är nog det viktigaste. Att ömsa skinn och byta skepnad till ett nytt liv, vem vill inte det. I Voodoon symboliserar den store ormguden Damballah universum, världsalltet där allt kommer ifrån och återgår till. Alla de andra gudarna kan man be om råd i mänskliga angelägenheter, men Damballah kan inte ens tala. Han bara väser och gör tecken men hans närvaro ger frid. Själv gillar jag mina huggormar som håller musfritt.
Framtidsdrömmar och livsenergi
När näckrosen blommar
You May Also Like
Väldoft för själen
May 29, 2021
Levande ljus i skymningen
February 7, 2024